Udalosti » Gastrodni

Gastrodni

GASTRODNI sú vyvrcholením celoročného snaženia, či dokonca zavŕšenie práce žiakov počas celého štúdia vo všetkých odboroch. Konajú sa tradične koncom apríla alebo začiatkom mája vo všetkých priestoroch školy. Táto prehliadka farieb, vôní, chutí a krásy je o to náročnejšia, že je prístupná širokej verejnosti a preto k jej realizácii pristupujú všetci zúčastnení mimoriadne zodpovedne.

Gastrodni 2008

Gastrodni 2008 sa konali 23. a 24 apríla v priestoroch školy. Už niekoľko dní pred ich začiatkom škola i žiaci žili prípravami, aby bolo na čo pozerať, čo ochutnať i obdivovať, prípadne si niečo kúpiť.

Aranžéri mali plné ruky práce s prípravou jednotlivých miestností, odbytových stredísk, informačným systémom i výzdobou priestorov na módnu prehliadku a predvádzanie zručností.

Žiaci z nižších ročníkov pomáhali prenášať stoly, stoličky, premiestňovať ťažké kusy zariadenia a nábytku. S technicky náročnejšími prácami si hravo poradili naši údržbári.

Vo štvrtok 23. apríla 2008 o 9. hodine už pripravená škola vítala svojich prvých návštevníkov. Prvé kroky obyčajne vedú k tomu, čo vonia. A keď to ešte vonia vanilkou, tomu sa nedá odolať. Zastavme sa teda hneď pri cukrároch, ktorí vystavovali svoje záverečné práce a zaujímavé torty. Samozrejmosťou sa už stal predaj cukrárskych výrobkov

Netradičné bola príprava ozdôb z fúkaného a ťahaného karamelu priamo pred očami divákov, ktorú predvádzali dievčatá - cukrárky z družobnej školy v Jeseníku.

Ďalším voňavým lákadlom sú studené misy, ktoré pripravovali žiaci 3. ročníka odboru kuchár ako súčasť svojej praktickej záverečnej skúšky. Hostia sa mohli zároveň ponúknuť čerstvými chuťovkami, ktoré žiaci pripravovali priamo pri výstave.

Príkladom, kedy sa prelínajú praktická časť záverečnej a maturitnej skúšky je téma - barmanská súťaž. Organizáciu a zabezpečenie súťaže Bartender Cup 2008 mali na starosti žiaci 5. - maturitného ročníka odboru hotelová akadémia. Ako súťažiacich možno vidieť žiakov 3. ročníka, ktorí prezentujú vyžrebovanú zručnosť - miešaný nápoj. Prísnemu oku poroty nesmel ujsť ani jeden detail, aby rozhodovanie o víťazovi bolo naozaj objektívne.

Tohtoročnú súťaž rovnako ako každý rok spestrili naši showbarmani a privítali sme barových žonglérov aj z družobnej školy v Jesníku.

Výber tém pre žiakov 5. ročníka HA príslušná predmetová komisia zameriava tak, aby ich bolo možné ponímať ako komplexnú odbornú prácu. Sú zamerané na prípravu, zabezpečenie, realizáciu a zhodnotenie podnikateľského plánu konkrétnej prevádzky - reštaurácie. Každé stredisko už niekoľko dní pozývalo na návštevu prostredníctvom letákov.

Tento rok to boli reštaurácie: Ázijská, Bonjour, Fast Food, Haluškáreň, Mexická, Music Bar, Palacinkáreň, Pirátska, Talianska, Tiroler Hoff, Wild West, Zmrzlináreň a miesto si našla aj prezentácia firmy Nestlé.

Nahliadnite spolu s nami do jednotlivých stredísk:

Gastronómia spočíva aj v sedení za stolom - a práve tieto stoly prestreté k slávnostným príležitostiam boli rozostavené po celej škole a tiež v priestoroch školského závodu A klub. Príprava slávnostnej tabule bola totiž jedno z kritérií praktických maturitných skúšok. Predvečer otvorenia Gastrodní 08 patril ich slávnostnému zahájeniu a zároveň aj obhajobe slávnostnej tabule pred skúšobnou komisiou.

Predvádzanie zručností je rovnako zaujímavým prvkom každých gastrodní a tak majú návštevníci možnosť vidieť dokončovanie jedál pred zrakom hosťa, flambovanie, tranžírovanie či miešanie šalátov.

Veľkým lákadlom Gastrodní býva každoročne módna prehliadka, kde odbor krajčír prezentuje svoje výrobky, predstavuje nové trendy v obliekaní mladých a pozitívom je aj to, že všetky modelky a modeli sú z radov študentov našej školy. Predviedli širokú paletu odevov, ktorá zahŕňala eleganciu, vkus, ale i extravaganciu. Vidieť bolo možné aj maturitné práce žiačok nadstavbového štúdia odbor odevníctvo. Účesy a líčenie sú z rúk našich žiačok v odbore kaderníčka a kozmetička.

Úvod prehliadky patril hip - hopovej tanečnej skupine a potom si už návštevníci vychutnávali pohľad na slušivé modely z rúk našich krajčírov i prezentáciu modelov zo svadobného salónu.

Dva dni plné najrôznejších chutí, vôní, farieb a zážitkov z gastronómia v podaní žiakov "Kaliny" sa rýchlo minuli a nám zostáva veriť, že všetci návštevníci odchádzali spokojní. Zostalo len upratať a všetko dať opäť na svoje miesto, aby škola začala znovu žiť svojim každodenným životom.

Dovidenia o rok, priatelia!